pátek 19. ledna 2018

Když kvetou bramboříky

V zimě toho venku moc nekvete. Ale to neznamená, že se barevných květů musíme vzdát úplně. Venkovní květiny hravě zastoupí květiny pokojové. Jedny z nejochotněji kvetoucích květin, které kvetou během zimy jsou bramboříky.


Bramboříky nejsou typicky pokojové květiny. Mají rády teploty kolem 12-15 stupňů, ale z mé zkušenosti si poradí i s teplotami nižšími. Ve vyhřátých pokojích je jim ale moc teplo. Naštěstí moje bramboříky mají ideální podmínky v nevytápěné verandě, kde je teplota přibližně od 8-15 stupňů, podle toho jak zima je venku.
Za této nízké teploty také poměrně šetřím zálivkou. Zalévám maximálně 1-2x týdně opravdu na dno misky. Za tyto ideální podmínky se mi bramboříky odměňují nepřetržitým kvetením až do jara.A co s nimi udělat v létě? Dávám je ven do stínu, zalévám, když si vzpomenu (nebo taky nezalévám). Jednu hlízu mi kočky v létě vyhrabaly z květináče, ležela celé léto jen tak. Na konci léta jsem ji opět zasadila a už bude zase kvést. Jen pozor na přelití deštěm, v létě mají bramboříky klidové stádium, to by je mohlo zahubit.Jinak jsou dlouhověké, každý rok se hlíza zvětšuje a počet květů roste. A to je vůbec nehnojím. Jen je na jaře nebo na podzim přesadím do nové zeminy. 


Nejkrásnější jsou, když kvetou. Miluji jejich zvláštní tvar květů. Ale obdivuhodné jsou i jejich listy s různou kresbou a zřasením.


8 komentářů:

 1. Bramboříky nepěstuji, ale jsem jejich velký obdivovatel. Máš je moc krásné!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Diano, jsou to moje zimní hvězdy.
   Zdraví Míša

   Vymazat
 2. Mám je celou zimu venku na zaskleném balkoně, teplota se zde pohybuje zhruba kolem pěti stupňů a kvetou tedy skutečně nádherně, bohatě a stále nasazují.
  Děkuji moc za přínosné rady, dám je na jaře ven.
  Květům zdar a přeji krásný víkend.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Simono, děkuji za návštěvu a komentář. Věřím, že bramboříkům se v tom chladnu líbí. Určitě je to lepší než v pokojích. Ať Vám dělají jen radost.
   Krásný víkend přeje Míša

   Vymazat
 3. Tak už teraz viem prečo mi vždy tieto kvietky vyhynú. V obývačke asi nie je pre nich vhodné miesto. A tiež som netušila že v Čechách cyklámeny nazývate bramboríky...ukrutne sa mi to páči :-). Ten ružový bramborík s kudrnatými kvietkami je veľmi zaujímavý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moniko, taky bych si dokázala představit brambořík v obýváku na stole, ale bohužel teplé pokoje jim nesvědčí. A snad kvůli té hlíze připomínající brambor se u nás jmenují bramboříky. To vy jste zůstali světoví. Růžový je můj miláček, mám ho už nejmíň 5 let.
   Zdraví Míša

   Vymazat
 4. Miško, tak krásný a "relaxační" blog. Já ty kytičky miluju (mám i zemědělku) a vždycky budu litovat, že nemám svou zahradu, kde si odpočinu... Kdybys chtěla, budu ráda když koukneš ke mě (popřípadě sledovala)
  Janina_co_tvoří_skvosty

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Janino,
   děkuji za návštěvu a komentář. Vítám všechny milovníky květin. Nebuď smutná, třeba i ta zahrada jednou bude. Já už se taky nemůžu dočkat, až vše znovu začne zase kvést.
   Zdraví Míša

   Vymazat