čtvrtek 3. března 2022

Jak na pryskyřníky

Často se setkávám s dotazem, jak pěstovat pryskyřníky. Jsou to krásné květiny, které dokážou dlouho a bohatě kvést, ale jejich pěstování není úplně jednoduché.

Když hlízky pryskyřníků koupíte, to suché nic vůbec nevypadá, že umí vytvořit takovou krásu. Ale nenechte se mýlit. Když jim zajistíte správnou péči, úplně vás pohltí (jako se to stalo mně) a už se jich nebudete chtít vzdát.


Nejdříve je třeba hlízky pryskyřníků namočit na 4-6 hodin do vlažné vody.  Potom je zapíchneme růžky dolů do zeminy. Zatlačte je trochu, skoro až po vrch. Chce to trochu citu, ať růžky moc nepolámete. Můžete je dát třeba do truhlíků celkem nahusto. Vyberte jim chladnější bezmrazé místo, 10 stupňů optimálně. Trochu je zároveň zalijte. Takto je nechte naklíčit, což trvá od 14 dnů do měsíce. Začnou rašit a zároveň jim rostou i kořínky.    


Dalším krokem je naklíčené pryskyřníky zasadit ven do záhonu nebo do květináče. Jemně je podebereme třeba vidličkou, většinou mají docela dlouhé kořeny. Zasadíme poměrně mělce, kolem 5 cm od povrchu. Dost se rozrostou, takže je dejte od 15 cm od sebe.

Až pořádně zakoření, dočkáte se i poupat. Celé to bohužel docela trvá, pryskyřníky kvetou asi 90 dnů od zasazení.  A to je ten kámen úrazu. Když koupíte hlízky na jaře, často se květů nedočkáte, nebo kvetou opravdu jen krátce. Pryskyřníky totiž nesnášejí velké mrazy, ale ani vysoké teploty, při kterých se ukládají ke spánku. 

Jak je tedy pěstuji já? Nakličuji na podzim, v říjnu nebo listopadu, naklíčené sázím ven v listopadu i prosinci. Chráním je nízkým fóliovníkem nebo sázím do pařeniště. Na jaře už jsou z nich statné rostliny. Kvetou od dubna nebo května (podle počasí) asi do půlky června.Často stačí vykvést na jedné rostlině i 5 květů.   


A co s nimi po odkvětu? Když nať uschne, hlízky v zemi nenechávejte. Můžete je vyrýt a usušit. Na podzim je znovu zasadíte.

Žádné komentáře:

Okomentovat